מה גורם לנו לשכוח ילד ברכב? לא מה שחשבתם

מחקר באוניברסיטת דרום פלורידה גילה את המכנה המשותף בין מקרי שכחת ילדים ברכב: מחסור בשעות שינה, שינוי בשגרת היום, מתח או סערת רגשות וכן שינוי בצורת התקשורת עם הילד בזמן הנסיעה. המסקנה: זה יכול לקרות לכולם.

אם אי פעם שכחתם את מפתחות הרכב או פספסתם פגישה, זה יכול לקרות גם לכם – כך אומר פרופ' דיוויד דיאמונד, מומחה לפסיכולוגיה ונוירולוגיה באוניברסיטת דרום פלורידה שעשה מחקר מקיף בנושא בשנים האחרונות. כמעט כל דבר שמפר את שגרת היום, גורם למוח שלנו לעבוד על טייס אוטומטי. זהו הפתח שדרכו משתחלת שכחת ילדים ברכב.

מאז 1990 נשכחו ומתו 400 תינוקות ברכב בארצות הברית. כרבע מההורים לילדים עד גיל 3 באמריקה הצפונית הודו ששכחו את ילדם ברכב לפחות פעם אחת (וברוב המקרים זה לא הסתיים באסון). בישראל הנתונים מעידים שנשכחו 274 ילדים ברכב מאז 2008, כאשר 18 מהם מתו כתוצאה מכך. בשנת 2016 לבדה נשכחו ברכב 29 ילדים, מהם 6 מצאו את מותם. 86% מהילדים שנשכחו במכונית הם לכל היותר עד גיל 3.

התראה למניעת שכחת ילד ברכב


בניגוד למה שאולי נהוג לחשוב – לא מדובר בהורים רשלנים או מזניחים
, אלא בהתנגשות בין שני סוגי זיכרון במוח: זיכרון מתוך הרגל מצד אחד, וזיכרון עתידי מהצד השני. לדוגמה דמיינו שאתם בדרך הביתה מהעבודה, תכננתם לעצור לקניות בסופר אבל פתאום גיליתם שבעצם המשכתם ישר הביתה. הרי לכם דוגמה כמעט יומיומית בה הזיכרון מתוך הרגל מנצח את הזיכרון העתידי. וזה קורה ויכול לקרות לכולם.

כאשר שגרת היום מופרת – אפילו אם מדובר בילד שבדרך כלל מדבר תוך כדי נסיעה, אבל הפעם משום מה נרדם במושב האחורי – הדבר מספיק כדי שהזיכרון מתוך הרגל ינצח את הזיכרון העתידי. הטייס האוטומטי שלנו לוקח פיקוד, ומה שתכננו לעשות בפועל נזרק ל"פח אשפה" – עד שאנו נזכרים בו במפתיע.

האם גם המכוניות תורמות לשכחת ילדים?

עד לפני 10 או 15 שנים, כמעט לא שמענו על מקרים של שכחת ילדים ברכב.
מה השתנה מאז?

אחת הטענות היא שהשיפורים הרבים בכלי הרכב – בדיוק אלו שהופכים אותם לנוחים יותר – הם גם אלו שתורמים בסופו של דבר לשכחה. הנה כמה דוגמאות מייצגות.

כריות אוויר
אותן כריות הגנה שנפתחות במהירות של 300 קילומטרים לשעה במקרה של תאונת דרכים, מצמצמות ב-30% את הסיכוי למות מתאונה חזיתית. לא פלא שהמחוקקים קבעו שכל רכב חייב להיות מצויד בשתי כריות אוויר לפחות.

הבעיה היא שכריות אוויר, המצילות את חייהם של ילדים ומבוגרים, עלולות להיות מסוכנות מאוד כשמדובר בתינוקות. אז מה עושים? מעתה והלאה החוק קבע שברכב עם כריות אוויר אסור להציב בוסטרים וכיסאות תינוק במושבים הקדמיים – אלא אך ורק במושב האחורי.

העברת הילד ממרכז תשומת הלב בחזית הרכב, לחלקו האחורי של הרכב – הופכת אותו לבלתי נראה. לא מאמינים? נשמע הזוי? הנתונים בארצות הברית מראים שבעשור שחלף מאז כניסת החוק לתוקף, מספר הילדים שנשכחו למוות ברכב עלה פי 3.

אוטומציה ברכב
פעם, בימים ההן, יציאה מהרכב הייתה כרוכה בטקס שלם – סגירת כל החלונות באופן ידני, נעילת הדלתות עם מפתח וכן הלאה. כשמדובר בתהליך ארוך כזה של נעילת הרכב, כמעט אין מצב שהיו מפספסים את נוכחותו של ילד במושב האחורי.

מאז שנות ה-80 וה-90, אין כמעט רכב שלא השתדרג בפלאי האוטומציה – חלונות חשמל, נעילה מרכזית, מיזוג אוויר ועוד. כל השיפורים והחידושים הללו, מבטיחים שנקדיש פחות תשומת לב למה שקורה ברכב (ובמיוחד אם אנו יוצאים ממנו).

ברגע שאנו מסיימים לנהוג, אנו פשוט יוצאים מהרכב ולחיצה פשוטה בשלט הרחוק עושה הכול בשבילנו: גם סוגרת את כל החלונות, וגם נועלת את הרכב לכדי אטימה מוחלטת. כיום אנו בכלל לא מקדישים ולו שנייה אחת מיותרת למתרחש בתוך הרכב. אנחנו פשוט יוצאים ונועלים הכול אוטומטית תוך כדי הליכה, ולא מביטים לרגע לאחור.


ברור שכל זה לא נותן לנו אישור להתנהג כתמימים, או להסיר מעצמנו אחריות על היושבים ברכב
. אבל אלו הם הסברים אפשריים והגיוניים מאוד, לסיטואציה בעייתית שעליה שומעים יותר מדי לאחרונה.

מה שבטוח הוא שהמכוניות שלנו יהיו יותר ויותר אוטומטיות עם חלוף השנים. אז במקום לסמוך על הגורם האנושי הנוטה לטעות, מדוע שלא נאפשר לאוטומציה להזכיר לנו לא לשכוח אף אחד ברכב? אם היא מספיק טובה כדי שנסמוך עליה לדברים אחרים (נעילת הרכב), היא תהיה טובה לא פחות בשליחת התראה רגע לפני שאנו עוזבים את מושב הנהג.

להעביר את השליטה למערכת חכמה

אין ספק שהגורם האנושי בעייתי בהחלט, כמו בהרבה סיטואציות אחרות הכרוכות ברכב ובנהיגה (ובכלל בבני אדם). יש לא מעט פתרונות שנוצרו בשנים האחרונות כדי להעיר את זכרוננו ולמנוע מאיתנו לשכוח את הילד ברכב – מחזיקי מפתחות לרכב עם התראה קולית, אפליקציות ייעודיות לסמארטפון ועוד.

אחת השיטות היעילות ביותר למניעת שכחת ילדים קיימת במערכת הבטיחות לרכב של מובון. מערכת Movon מגיעה עם התראה מובנית למניעת שכחת ילדים ברכב: ברגע שאנו מכבים את המנוע ומוציאים את המפתח מן המצת, משודרת הודעה קולית מיידית המזכירה לנו לא לשכוח שום דבר.

ההתראה אוטומטית לחלוטין ולא תלויה בגורם האנושי. כך אנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שרגע לפני שאנו עוזבים את הרכב – מערכת מובון תזכיר לנו לא לשכוח את הדבר החשוב לנו ביותר.

התראות מערכת מובון

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *